Gdzie przystanki na ul. Gdańskiej ?

Interpelacje

Interpelacja nr 6/2015 Kadencja:  2014-2018    (linki do video na dole wpisu)

 

Pan Mirosław Augustyn – Przewodniczący Rady Miejskiej w Tczewie

Pan Mirosław Pobłocki – Prezydent Miasta Tczewa

INTERPELACJA ZŁOŻONA NA SESJI RADY MIEJSKIEJ W DNIU 26-03-2015 r.

Szanowny Panie Prezydencie, proszę o podanie racjonalnych argumentów uzasadniających lokalizację przystanków w miejscach wskazanych w projekcie lub podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do zmiany lokalizacji przystanków autobusowych w związku z planowana przebudową ul. Gdańskiej.

Gazeta Tczewska opublikowała w dniu 25-03-2015 r. obszerny artykuł dotyczący przebudowy ul. Gdańskiej. W artykule wskazano lokalizację czterech nowych przystanków autobusowych. Dwa z nich zaprojektowano w zatokach autobusowych w ciągu ul. Gdańskiej między skrzyżowaniem z ul. Mostową oraz skrzyżowaniem z ul. Południową, kolejny w zatoce obok głównego wejścia do kościoła św. Józefa, a ostatni najbardziej kontrowersyjny na jezdni ul. Sobieskiego przed dawnym „Pewexem” (bez zatoki autobusowej). Zlikwidowany ma być także istniejący dziś przystanek obok kościoła.

Wskazane lokalizację mają wiele minusów, o czym mówiłem w trakcie sesji Rady Miejskiej, jednak nie mogłem przedstawić przygotowanej na tą okoliczność prezentacji multimedialnej, bo nie działał zakupiony za kilkaset tysięcy zł sprzęt do tego przeznaczony.

Do największych minusów zaprojektowanych przystanków należą:

1= koszt budowy aż 3 nowych przystanków oraz likwidacja istniejącego przystanku – przypomnę, że jeden z wysokich rangą urzędników miejskich mówił, że koszt budowy jednego przystanku przy ul. Gdańskiej może sięgać nawet 300 000 zł.

2= ścieżka rowerowa przebiega przez zatokę autobusową, w której będą się zatrzymywały autobusy, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów; to jest bardzo złe rozwiązanie;

3= przystanek na ul. Gdańskiej przed skrzyżowaniem z ul. Mostową i ul. Sobieskiego oraz przystanek na jezdni ul. Sobieskiego przed dawnym „Pewexem” stwarza zagrożenie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i uniemożliwia pojazdom korzystanie z prawoskrętów. Poza tym autobusy zatrzymujące się przed „Pewexem” będą blokowały ruch jadących za autobusem samochodów we wszystkich kierunkach. Podobne utrudnienia występują zresztą na przystankach bez zatok autobusowych przy ul. Sobieskiego koło „Biedronki” oraz ZKZ (OHP). Należy zwrócić także uwagę na niewielką odległość między sąsiednimi przystankami na ulicy Sobieskiego.

4= likwidacja istniejącego przystanku na ul. Gdańskiej koło kościoła utrudni znacznie komunikację z osiedlem Staszica (Abisynia).

Od kilku już lat powtarzam, że najlepsze miejsce na przystanek znajduje się między restauracją „Pod Orłem” oraz „Apteką” na rogu ul. Gdańskiej i Mostowej i to jak najbliżej „Apteki”. Na tym przystanku będą mogli wysiadać podróżni jadący ze wszystkich możliwych kierunków: Abisynia, Stare Miasto, Czyżykowo, Górki a nawet Suchostrzygi i Bajkowe. Natomiast z istniejącego obecnie przy kościele przystanku będzie można dojechać do wszystkich zakątków Tczewa. Pytam ponownie: dlaczego nie zgadza się Pan Prezydent z moją argumentacją, jakie ma Pan kontrargumenty?

Podsumowanie:

Zamiast: budowy 4 nowych przystanków i marnotrawienia publicznych pieniędzy liczonych w setkach tysięcy złotych, a także likwidacji istniejącego przystanku;

Proponuję: wybudowanie tylko jednego przystanku między restauracją „Pod Orłem” oraz „Apteką” na rogu ul. Gdańskiej i Mostowej oraz pozostawienie obecnie istniejącego przystanku,

Z poważaniem; Zbigniew Urban – Radny Rady Miejskiej w Tczewie

Moja propozycja i argumentacja tutaj: 

Odpowiedź prezydenta Pobłockiego ( od 9 minuty 45 sekundy rozmowy ) tutaj:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *